Kohaletoimetamine on tasuta!
Eesti keeles on vähe raamatuid, kus räägitakse hingamisest. Kunagi ammu on välja antud raamat „India joogide teadus hingamisest“, mis tutvustab jooga hingamisharjutusi pranayamat. Seal õpetatakse tegema hingamisharjutusi, mida teevad joogaharrastajad, kuid kogemused näitavad, et need harjutused, mida seal on kirjeldatud, ei sobi alati sugugi igaühele ja et neist kasu saada, tuleb leida juhendaja, kes on nendega lähemalt tuttav, vastasel korral võivad need isegi kahjulikud olla. See raamat õpetab, kuidas ise oma hingamist lähemalt tundma õppida ja valida endale sobiv hingamine. Autor on kogenud joogatreener, kes tegeleb just hingamisega, sellepärast on mõistlik tema poolt siin raamatus tutvustatud meetoditega lähemalt tutvuda. Tema nägemus hingamisest ja vastavatest harjutustest:
„Meie hingamine kogu aeg tõuseb ja langeb, mõõnab ja voogab, siseneb meie kehasse ja lahkub sealt. Kogu keha hingamine on erakordne sümfoonia neist mõlemast võimsast ja õrnast liikumisest. See masseerib meie siseelundeid, väristab meie liigeseid ja toniseerib ning lõdvestab kõiki lihaseid kehas.
Hingamise põhiline loomus on, et see on, nagu elugi, pidevalt muutuv. Hingamine lainetab. See õõtsutab meid edasi-tagasi, täidab ja tühjendab, avardab ja tõmbab kokku. Üks kergemaid mooduseid hakata tajuma hingamise loomulikku voolamist on õppida tundma hingamise ajal kehas toimuvaid põhilisi liikumisi. Liikumine ütleb, kus hingamine liigub ... ja kus mitte. Nende liikumiste tundmine on esimene samm hingamise tundmaõppimisel.
Kui elu väljakutsed näivad nendega toime tulemiseks liiga rasked või asjad ei lähe nii ladusalt nagu tahame, võime üritada neid liigutusi alateadlikult kitsendades sündmuste loomulikku voolu peatada. Me surume oma hingamise maha, püüdes sel viisil oma elu kontrollile allutada. Kuna eksisteerib selline tugev tendents hingeõhu liikumist kammitseda, on teine samm hingamise parandamisel hakata tähele panema, kuidas me ei lase hingeõhul vabalt kehasse siseneda ja sellest väljuda. See samm ei nõua suuri jõupingutusi ega millegi lisamist, kuid see vajab enesest teadlik olemise kultiveerimist.
Hingamise ja liikumise liit on sügav ja püsiv. See algab teie kõige esimese hingetõmbega sündides. Kui hoiate käes vastsündinud last, pange tähele, kuidas iga osa lapse kehast liigub iga tema hingetõmbega.
Paljud meist tunnevad ennast oma kehast lahutatuna. Sageli me ei suhtu sõbralikult neisse füüsilistesse raamidesse, milles me elame. Kui te tunnete end oma kehas võõrana, on loomulik, et teie tunnetuses on palju umbmäärast ja ebaselget. Teil võib olla ainult väga üldine või laialivalguv mulje oma hingamisest, kuid isegi see põgus teadlik olemine on põhjus rõõmustamiseks. Ülejäänu osas te ei usalda end palju enne, kui teie tajumisvõime seostub rohkem kohaga, kuhu hingate ja muutub peenemaks. Hingamine võib siis muutuda teile sõbraks, keda hästi tunnete. Uuringud selles raamatus jälgivad seda loomulikku teadmiste süvenemist ja muutumist väga lihtsast väga peeneks.“
8,99 €
-9%